درمانهای روانپزشکی در کلینیک پویا

خدمات درمان بستری

در این مرکز بیمارانی که دارای زمینه بیماریها و اختلالات روانپزشکی منجمله انواع افسردگی و بیماری دو قطبی، اختلالات اضطرابی و وسواس، انواع اختلالات و بیماریهای هذیانی مانند اسکیزوفرنیا و مانیا و ...، انواع اختلالات شخصیتی نیازمند درمانهای دارویی و بستری و سایر مواردی که به تشخیص روانپزشکان نیازمند است بیمار دوره ای را تحت مراقبتهای دارویی و درمانی بستری باشد و بیمارانی که در معرض خطر جدی آسیب به خود خودکشی یا آسیب به دیگران هستند، پذیرش می گردند.

ویژگی مهم این مرکز بهره بردن از کادر مجربی است که با بیماران روانپزشکی و نیازها و مشکلات ایشان آشنا هستند و با برخورد حرفه ای و مناسب خود بسیاری از این بیماران را جذب می کنند. این موضوع در کنار متخصصان روانپزشکی مجرب و تیم روانشناسی با سابقه باعث می شود بسیاری از بیماران این حوزه پزشکی پاسخ مناسبی را در این مرکز دریافت نمایند.

لازم است ذکر شود بیماریهای روانپزشکی خصوصا وقتی با بیماری اعتیاد همراه می شوند درمان طولانی و پرچالشی را طلب می کند. مزمن بودن این بیماریها و طولانی شدن برنامه های درمانی در بسیاری از موارد بیماران و خانواده ها را از بهبودی بیماران ناامید و خسته می کند اما تیم درمانی پویا همواره در کنار این گروه از بیماران است تا با ارایه مشاوره و درمانهای لازم و همچنین آموزش به خانواده و همراهان بیماران، مسیر طولانی و پر پیچ و خم درمان را به سلامت طی نمایند.

 

ویزیت و درمانهای دارویی

مرکز پویا با تکیه بر تیم درمانی مجرب خود بسیاری از بیمارانی که نیازمند دریافت مشاوره یا درمانهای سرپایی هستند را در بخش درمان سرپایی خود پذیرش می کند. این مرکز ارایه دهنده خدمات تخصصی روانپزشکی و روانشناسی به بیمارانی است که بصورت سرپایی و با مراجعات روزانه برای دریافت خدمات درمانی به این مرکز مراجعه می کنند.

این مرکز همچنین برای بسیاری از بیمارانی که در مورد بیماری و روند درمانی خود و مسایلی مانند وضعیت و برنامه آینده درمانی خود دارای ابهامات فراوانی هستند به ارایه مشاوره پرداخته و بسیاری از مراجعان این مرکز پس از مشاوره با تیم درمانی ما از کلیات بیماری، برنامه های درمانی و پیش آگهی درمان و بیماری خود آگاهی پیدا کرده و نسبت به کلیات بیماری و وضعیت بیماری خود با آگاهی کامل برنامه های درمانی وی را دنبال می کنند. 

 درمانهای روانپزشکی

ECT(الکتروشوک مغزی) 

الکتروشوک مغزی برای برخی از بیماران روانپزشکی دارای مشکلات حاد و مقاومت نسبت به سایر روشهای درمان دارویی تجویز یم گردد که این مرکز این درمان را نیز ارایه می کند. توصیه می گردد برای اطلاعات بیشتر با مقاله مرتبط با الکتروشوک مغزی اینجا را کلیک کنید.

 

TES(تحریک  الکتریکی مغزی)

شامل  4 روش تحریک زیر است:

TDCS

TACS

TRNS

TPCS

این روش تحریک مغزی نیز یکی از درمانهای کاملا جدید برای درمان افسردگی، افزایش آگاهی، افزایش تمرکزکاهش ولع، کاهش توهم، در بهبود سردردهای میگرنی و چندین اختلال دیگر در انواع بیماریها منجمله اختلالات تکلم در بیماران بعد از سکته مغزی است. این درمان نسبت به الکتروشوک مغزی تغییرات و نوسانات کمتری در مغز ایجاد می کند ولی تعداد جلسات بیشتری طول می کشد. این درمان بصورت سرپایی و مراجعات روزانه حتی چند بار در روز خصوصا در بیمارانی که مشکلات حاد ندارند انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد اینجا را کلیک کنید.

 

الکتروشوک مغزی یا ECT

 

الکتروشوک مغزی یکی از روشهای قدیمی درمان در بیخی بیماریهای مغزی و روانپزشکی است. این روش درمانی بر اساس تحریک سلولهای مغزی با شوک وارده در اثر جریان بسیار ضعیفی از الکتریسیته است. بزبان ساده در این روش سلولهای مغزی که بدلیل تغییرات فیزیولوئژیک یا دارویی نسبت به درمانهای دارویی مقاوم شده اند در اثر این تحریک، حساسیت قبلی خود را بدست می آورند و در نتیجه بیماران بعد از دریافت این تحریک الکتریکی، با دوزهای مشابه یا پایین تر، پاسخ به درمان بهتری را نشان می دهند، یا روند شروع علایم بهبودی ایشان بطرز چشمگیری سریعتر می گردد. خصوصا در برخی از علائم شدید و آسیب رسان بیماریهای روانپزشکی این درمان می توان جلوی برخی خطرات بعدی ناشی از  علایم را بگیرد. این روش درمانی یکی از کم عارضه و کم خطرترین روشهای شناخته شده درمیان درمانهای پزشکی است. بیماران تحت درمان در این روش تحت نظر متخصص بیهوشی بخواب می روند و فرایندی آرام و بدون درک هرگونه ناراحتی را در طی دریافت الکتروشوک طی می کنند. بعد از دریافت شوک نیز بیماران تا دقایقی در خواب هستند و پس از بیداری نیز همانند همه افراد سالم فعالیت خود را شروع می کنند. 

 

الکتروشوک مغزی

در ادامه برای درک بهتر به برخی از سوالات رایج در این مورد پاسخ می دهیم.

الکتروشو مغزی برای چه کسانی تجویز می گردد؟

الکتروشوک درمانی درمان مناسبی برای طیف وسیعی از بیماریهاست افسردگی ساده و وسواس تا اختلالات خلقی و اسکیزوفرنیا و.....میتوان از این درمان با صلاحدید پزشک استفاده کرد.

۱.در بیماران مزمن روانپزشکی که مدت زیادی را در وضعیت بیماری طی نموده و بیماری ایشان بدون درمان دارویی مزمن شده است و با کمک این درمان روند بهبودی بسیار آهسته بیماران تسریع می شود. 

2. در موارد مقاومت دارویی این روش کمک زیادی به افزایش تاثیر داروها می کند واز این طریق با کاهش دوز یا دوره درمانی یا تعداد داروهای مصرفی به کاهش عوارض دارویی نیز کمک زیادی می کند.

3. این درمان بسیار موثر در برخی بیماریهای غیر روانپزشکی و مغزی نیز بسیار کاربردی است. بطور مثال در برخی بیماران مبتلا به تشنج که بدلیل عوارض یا مقاومت دارویی دچار افزایش حملات تشنج می گردند با درمان الکتروشوک مغزی نجات می یابند. بطور مثال در زنان بارداری که بدلیل مشکلات و عوارض دارویی قادر به استفاده از داروهای ضد تشنج نباشند الکتروشوک مغزی یکی از کم عارضه ترین و بی خطرترین راههای کنترل تشنج است و کمک زیادی به بهبود مادران باردار می کند.

عوارض و اثرات شوک درمانی چیست؟

باید توجه شود باید توجه شود که بسیاری از داروها در کنار اثرات مثبت و درمانی خود ممکن است دارای عوارض نیز باشند. خصوصا در درمانهای طولانی مدت این اثرات ناخواسته بیشتر می شود. خوشبختانه الکتروشوک بسیاری از این عوارض جسمانی را ندارد  و اثرات ناخواسته آن بسیار خفیف و در صورت بروز، کوتاه مدت است. ممکن است بیمار فراموشی کوتاه مدت پیدا کند که معمولا طی ۲۴ ساعت برطرف میشود. این فراموش بسیار سطحی است. یاداوری می شود اگاهی افراد به زمان و مکان و افراد وابسته از بین نمی رود و بیمار در هوشیاری کامل خواهد بود.

همچنین این روش با داروهای دیگر تداخل یا عارضه ای ندارد. البته لازم است برای اثر بهتر، برخی داروها شب قبل از انجام آن مصرف نشود که لیست این داروها توسط تیم درمانی پویا به بیمارا و همراهان وی اعلام می گردد.

چرا مردم اغلب با این درمان مخالف هستند؟

تصور عمومی از این درمان ما را به یاد فیلمهایی میاندازد که بیمار روی صندلی بود و کلاه فلزی رو سرش میگذاشتند و با وصل کردن سر به برق بیمار شروع به تشنج میکرد. مسلما این تصور کاملا اشتباه میباشد. البته برخی باورهای غلط و منفی درباره این روش درمان کم خطر در میان مردم شایع شده است که مسولیت بخشی از این باورهای نادرست به استفاده نابجای صنعت سینما از این روش در ساخت فیلمهای سینمایی برمی گردد. اما باید اشاره کرد که فرایند، دلایل و نتایج الکتروشوک مغزی بسیار با آنچه در فیلمهای سینمایی به تصویر کشیده می شود متفاوت است و بیماران بسیاری از اثرات مفید این روش درمانی بهره مند شده اند و معمولا بعد از اولین دور دریافت این روش درمانی بدون نگرانی درمان را ادامه می دهند.

لطفا پیام خود را ارسال کنید.

با ما در واتس اپ به صورت مستقیم در ارتباط باشید.
Close and go back to page
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ میباشد

منو