مداخلات غیر دارویی

مداخلات غیر دارویی

1. مشاوره انفرادی

مشاوره و درمان روانشناسی انفرادی  بعنوانی پایه درمانهای روانشناختی در این مرکز انجام میشود. مرکز پویا با حضور رواشناسان مجرب و متکی به روشهای علمی روز در زمینه اختلالات شخصیتی و بیماریهای روانشناسی  به ارایه خدمات می پردازند. همچنین امروزه مشخص گردیده است که اعتیاد یک بیماری رواشناختی است نیازمند مداخلات جدی و هدفمند می باشد. 

بطور اختصاصی در زمینه اعتیاد این جلسات شامل کمک به بیماران جهت: 

1. تغییرات شناختی- رفتاری 

2. تغییر در سبک زندگی

3. ارتقای مهارتهای اجتماعی و فردی 

4. بهبود روابط بین فردی و مهارتهای آن 

5. رویکردهای درمان شناختی رفتاری(CBT)، 

6. رویکردهای انگیزشی (MI)، 

7. آموزش مهارتهای قطع مصرف اولیه، 

8. مهارتهای مقابله ای برای پیشگیری از عود، 

9. مدیریت بحرانهای ناشی از لغزش یا عود، 

10. رویکرد انتخاب 

11. و اصلاح خطاهای شناختی بیماران بر اساس موارد فوق 

می باشد

کلینیک روانشناسی در کرج

۲.آموزش خانواده

آموزش خانواده در موضوع بیماریهای روانپزشکی شامل آموزش درمورد شناخت بهتر بیماری، علایم و عوارض بیماری و درمانهای دارویی، سیر بیماری و نحوه مدیریت بیماران می باشد.

در موضوع اعتیاد این آموزشهای کمی گسترده تر است و علاوه بر موارد فوق شامل کمک به خانواده ها برای ترغیب بیماران به شرکت در برنامه درمانی در قالب "مداخله" می شود.(Intervention)

۳.مداخله در بحران  

بیماریهای روانپزشکی منجمله اعتیاد همواره میزان تنش زیادی را با خود برای خانواده بهمراه می آورد. خصوصا در شروع اولین تجربه بیماران و خانواده ها از مواجهه با این بیماری، ممکن است در خانواده منجر به بحران گردد که بر اساس شرایط هر خانواده و بیمار متفاوت است. عدم مدیریت صحیح این بحرانها قبل از این که مشکل اساسی و بیماری درمان شود به ایجاد آسیبهای جبران ناپذیری چه برای بیماران و چه برای خانواده ها  منجر شود.

در این شرایط نا بسامان هیجانات کنترل نشده پرخاش و خشونت، تصمیمات عجولانه و غیر موثر و گاهی آسیب رسان خود زمینه ساز مشکلات دیگری برای بیماران و حتی خانواده ها می شود که نقش دریافت مشاوره درست را صد چندان می کند.

مرکز پویا با تکیه بر دانش و تجربه بالای کادر درمان خود آماده ارایه مشاوره در بحرانهای خانوادی خصوصا مرتبط با بیماریهای روانپزشکی و اختلالات است تا با ارایه راهکارهای مناسب ضمن کاهش تنش و پیشگیری از آسیبهای بعدی بتوان مسیر درمان و بهبودی را حاصل نمود.

۴.گروه درمانی

گروه درمانی یکی از موثرترین روشهای درمانی در بیماران روانپزشکی و اعتیاد است. این درمان رواشناختی با تکیه بر نقش افراد در جمع و تاثیرات افراد از یکدیگر تلاش می کند تا افراد را در موقعیتهای اجتماعی برای مدیریت احساسات و افکار خود توانمند سازد. بسیاری از اختلالات و بیماران روانپزشکی منجمله اعتیاد در برنامه های گروهی موفقیتهای چشگیری را در درمان تجربه می کنند.

برگزاری برنامه های گروه درمانی نیازمند تجربه و تخصص بالایی در این حوزه است تا بتوان بیماران را یکجا جمع و بسوی بهبودی هدایت نمود.

مرکز تخصصی روانپزشکی پویا این افتخار را دارد که بعنوان یکی از معدود مراکز تخصصی روانپزشکی در استان البرز برنامه های گروه درمانی متعددی را در طی روزهای هفته در زمینه اعتیاد و اختلالات خلقی برگزار نماید. در حال حاضر این مرکز تقریبا در همه روزهای هفته گروه درمانی با حضور بیماران را تقریبا در بیشتر روزهای هفته برگزار می نماید.

۵. آموزش ترغیب بیمار اعتیاد به درمان(مداخله - Intervention)

یکی از بزرگترین مشکلات خانواده های بیماران اعتیاد عدم همکاری و تمین ایشان به درمان است. همین مشل بزرگ خانواده ها را وادار به کارهای غیراصولی و ناصحیحی مانند استفاده از کمپهای اجباری و گاهی فریب بیماران برای ارجاع بیمار به مرکز درمانی می گردد. این اقدامات غیر اصولی منجر به بی اعتمادی بیماران به خانواده ها و گاهی لجبازی بیشتر بعد از ترخیص می شود. عدم اطلاع خانواده ها از روشهای درست در بسیاری از موارد باعث تخریب بیشتر بیماران می شود. از طرفی اعتیاد یک بیماری مزمن است که درمان آن نیز نیازمند مداومت در حضور بیماران است و هرگز نمی توان بیماران را تنها با یکبار مراجعه به مرکز درمانی درمان نمود.

مرکز پویا افتخار دارد که با ارایه اموزش و تقویت خانواده ها روشهایی برای بهبود رابطه با بیماران و ترغیب درست آنها برای درمان را به ایشان آموزش می دهد. این مرکز بعنوان یکی از معدود مراکز کرج تلاش می کند تا روشهایی پایدار را به خانواده برای ماندگاری بیاران در درمان آموزش دهد.

لطفا پیام خود را ارسال کنید.

با ما در واتس اپ به صورت مستقیم در ارتباط باشید.
Close and go back to page
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ میباشد

منو