پویا تنها مرکز ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه درمان مصرف شیشه

مواد آمفتامینی یا محرک بشدت اعتیاد آور هستند. این مواد خطرناک علایمی که نشاندهنده تحریک بیش از حد بخشهایی از مغز است را از خود نشان می دهند.  این گروه از مواد د رابتدا باعث سرخوشی، بی خوابی، کم اشتهایی و افزایش میل به انجام کارهای خطرناک می گردد و  در مصارف طولانی مدت بیماران مصرف کننده را بشدت پرخاشگر، تحریک پذیر، عصبی، بد بین و گاهی دچار توهمات شنوایی و بینایی نموده و د ر صورت ادامه مصرف هذیانات ذهنی و بدبینی نسبت به اطرافیان نیز در بیماران ایجاد می گردد. 

در این وضعیت برخی بیماران دست به کارهای خطرناک زده و به خود و اطرافیان خود آسیبهای جدی وارد می کنند که بدلیل هذیانات منفی و گاه توهم های شنیداری و دیداری آنها ست. اطرافیان این گروه از بیماران، شاهد جدایی آرام وی از سایرین، رفتار و سخنان عجیب و غریب بیماران و افت عملکردهای اجتماعی و خانوادگی عزیزان خود هستند. لاغری و رنگ پریدگی و بی خوابی و عصبی بودن در کنار ناکارامدی در حین کار و غیبت و تاخیر و ناتوانی در انجام وظایف شغلی و خانوادگی در مجموع باعث از دست دادن موقعیتهای کاری و حتی خانواده در این افراد می گردد. همچنین مصرف داروهای خواب آور و الکل در این بیماران بسیار شایع است. این افراد برای کم کردن اثرات مصرف شیشه گاهی به مصرف مواد مخدر نیز روی می آورند که باعث افزایش عوارض و پیچیده تر شدن درمان آنها می گردد. 

اعتماد به نفس کاذب در کنار تلاشهای مکرر و ناموفق برای ترک باعث احساس افسردگی و ناامیدی در مصرف کنندگان و اطرافیان این بیماران می شود. 

متاسفانه انتخاب روشهای غلط برای درمان این افراد مانند بکارگیری از داروهای مخدری مانند شربت تریاک، متادون و بوپره نورفین، استفاده از کمپهای اجباری، عدم درمان اختلالات روانپزشکی همراه و عدم آموزش صحیح خانواده برای مواجهه با این گروه بیماران باعث تشدید علایم و آسیبهای  اجتماعی و روانی بیشتر آنها می گردد. 

 

برای درمان اعتیاد به مواد امفتامینی لازم است بدانیم گاهی این بیماران بدلیل مصرف زیاد و طولانی دچار حالاتی از مسمومیت مغزی با این مواد شده و عوارض روانپزشکی جدی پیدا می کنند که لازم است این بیماران بصورت بستری و تحت درمانهای روانپزشکی و مراقبتهای پرستاری قرار بگیرند. در این مرحله هدف اولیه کنترل و بهبود روانی بیمارن است. در این مرحله بیماران نیاز به طی دوره درمانی بصورت بستری دارند و متاسفانه مشاهده گردیده که بسیاری از این بیماران دارای علایم روانپزشکی(شامل هذیان و توهم) در کمپها و بدون مراقبتهای تخصصی و دارویی، دچار عوارض می گردند. 

طیبعتا بعد از بهبود علایم روانپزشکی در این افراد برنامه های منحصر بفرد این مرکز برای درمان اعتیاد این بیماران شروع می گردد. 

شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی مرکز پویا درد ارایه خدمات جامع درمانی به بیماران مبتلا به مصرف مواد محرک است. خصوصا که اکثر این بیماران چند ماده را همزمان مصرف میکنند و کنترل علایم همزمان قطع مصرف چند ماده تجربیات ناراحت کننده ای را برای این بیماران د رپی دارد. 

 مرکز درمان بستری و بازتوانی پویا با بهره گیری از علم روز و متخصصین بنام روانپزشکی و تجربه های موفق و طولانی در درمان اعتیاد به شیشه طی سالهای گذشته موفق به ارایه خدمات تخصصی در زمینه کنترل و درمان سوء مصرف مواد محرک گردیده است. مرکز پویا در این زمینه از معدود مراکزی است که موفق به کنترل عوارض مصرف مواد محرک در بیماران مصرف کننده شده است. 

لازم به ذکر است این مجموعه تنها مرکز در استان البرز است که برنامه منسجم و خدمات درمانی موفقی در زمینه درمان این بیماران ارایه نموده است. این خدمات در دو فاز دوران قطع مصرف و کنترل علائم حاد(بصورت بستری) و ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره بعد از قطع مصرف شیشه(بصورت سرپائی) و دوره های پیشگیری از عود می‌باشد. 

نکته بسیار مهمی که بطور معمول در درمان اعتیاد از دید خانواده و اطرافیان بیمار پنهان می ماند وجود برخی بیماریهای روانپزشکی و اختلالات روانشناسی در بیماران است که یا بدلیل اعتیاد ایجاد شده یا در بیماران وجود دارد و خود این مشکلات زمینه ساز ابتلا یا عود مصرف مواد در بیماران می گردد. 

مرکز پویا این افتخار را دارد که با حضور روانپزشکان بنام و دارای تجربه در این حوزه کلیه این اختلالات و بیماریها را نیز تحت پوشش درمانی خود قرار می دهد. 

 

 

 

ترک شیشه

موارد خاص سوء مصرف شیشه که نیاز مند اقدامات اورژانس و مراقبتهای پزشکی می باشند. 

1. مسمومیت حاد مصرف شیشه(تب بالا، هذیان شدید، خطر آسیب به خود یا غیر، بدبینی شدید، افکار خودکشی، ضربان قلب بالا، فشار خون بالا) 

2. توهمات ناشی از مصرف شیشه

3. جنون(هذیان-بدبینی یا سوء ظن) 

4. وسواس مصرف(جبر فکری یا جبر رفتاری) تکرار برخی افکار یا رفتارها

5. جنون ادواری(اختلال شبیه به دوقطبی) معمولا خلق این بیماران بسیار متغییر است گاهی بسیار سرزنده پرحرف و گاهی گوشه گیر و افسرده می شوند

6. انواع اختلالات اضطرابی همراه یا ناشی از مصرف شیشه

 

اگرچه ممکن است بدلیل بسیاری از مواد دیگر هریک از علایم فوق در بیماران مصرف کننده ملاحظه گردد ولی مصرف شیشه در بسیاری از بیماران این علایم را در پی خواهد داشت و به همین دلیل است که مصرف کنندگان مواد محرک از اصلی ترین مراجعان مرکز تخصصی روانپزشکی پویا می باشند. 

مرکز پویا این افتخار را دارد که با حضور روانپزشکان بنام و دارای تجربه در این حوزه کلیه این اختلالات و بیماریها را نیز تحت پوشش درمانی خود قرار می دهد. 

 

لطفا پیام خود را ارسال کنید.

با ما در واتس اپ به صورت مستقیم در ارتباط باشید.
Close and go back to page
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ میباشد

منو