ترک اعتیاد به کانابینوئیدها

پویا مرکز ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه درمان مصرف کانابینوئیدی(حشیش، گل ....)

کانابینوئیدها به گروهی از مواد دارای ترکیبات کابنوئیدی گفته می شود که با غلظتهای متفاوت و انواع نامها و اشکال متنوع در بازار مصرف رایج است. این ماده و ترکیبات و مشتقات آن که برای مغز اسیبهای فراوانی را ایجاد می کند اخیرا از لیست داروها ممنوعه در بسیاری از کشورها خارج گردیده و در گروه مواد دارای محدودیت با در نظر گرفتن شرایط خاص برای برخی افراد قرار گرفته است. 

بدون شک مصرف این مواد نیز دارای عوارض متعددی است و در بسیاری از مواد اعتیاد به این مواد نیز در میان مصرف کنندگان دیده می شود. 

نکته قابل ذکر اینست که دلیل خروج این ماده از لیست مواد ممنوعه یا جرم زدایی آن نه بدلیل بی عارضه بودن، بله با هدف کاهش جرایم ناشی از تهیه و توزیع و رویکرد کاهش آسیب صورت گرفته است. این نته متاسفانه توسط فروشندگان این ماده خطرناک بعوان دلیل بر بی خطر بودن آن تلقی و بدون هر محدودیتی آن را در سطح مدارس و نوجوانان و جوانان توزیع می کنند. 

از جمله مواد زیرگروه کابینوئیدی می توان به حشیش، گل، ماریجوانا، گرس، علف، سبز(گرین)، وید، سیگاری، بنگ، و بسیاری از اسامی خیابانی دیگری که با هدف بازاریابی و گسترش مصرف با نامهای جدید در میان نوجوانان و جوانان بر روی آنها گذاشته می شود.

مصرف کنندگان در حین مصرف دچار علائمی مانند، سرخوشی، کندی گذر زمان، افزایش اشتها، و در ادامه حملات اضطراب، افت فشار خون و سرگیجه، کاهش قدرت عضلانی، افزایش ضربان قلب، ضعف و سستی، کاهش تمرکز، اختلال در تکلم، کندی واکنش، قرمزی چشم، اختلال در فرایند تفکر مانند اختلال در قضاوت، اختلال حافظه و اختلالات هذیانی و توهم می شوند.

در مصارف طولانی مدت نیز علائم شدید تری مانند ابتلا به برخی علایم بیماریهای هذیانی و نیازمند مداخلات روانپزشکی جدی تر، اختلالات حافظه کوتاه مدت، اختلال و کاهش بهره هوشی بویژه در مصرف نوجوانان، هذیان و توهم، بدبینی، اختلال هراس، ترس، کج خلقی، دوره های روانپریشی می شود.

افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی نیز در این مصرف کندگان دیده می شود.

ترک حشیش

شاید بتوان مخربترین عاضه مصرف را نوعی از بی انگیزگی و بی تفاوتی نسبت به وضعیتهای محیطی و محرکهای خوشایند یا ناخوشایند است. کاهش یا فقدان میل جنسی، کاهش انگیزه و لذتهای انگیزشی و عدم توانایی در درک لذت است که باعث انزوای این افراد از محیطهای اجتماعی و خانوادگی می گردد.

در نوجوانان و مصرف کنندگان کم سن و سال علاوه بر موارد فوق، کاهش تعداد تنفس، تشنج و استفراغ، تحریک پذیری و بیش فعالی هم دیده می شود.

برخی عوارض جسمی شایع نیز عبارتند از :

نقص سیستم ایمنی و احتمال ابتلای این افراد به عفونتهای ویروسی و میکروبی، عوارض قلبی و افزایش ضربان قلب تا 100درصد، درد قفسه سینه، افزایش خطر سکته قلبی، افزایش خطر سکته های مغزی، التهاب ریه(برونشیت-شدت آسیب ریوی در مصرف کنندگان حشیش و گل و ماریجوانا از مصرف سیگار بالاتر است)، افزایش سرطانهای ریه، دهانی، حلق، زبان و حنجره، کاهش تستسترون و اسپرم، و اختلالات منجر به ناباروری و افزایش احتمال سرطان بیضه در مردان، و در زنان کاهش هورمونهای جنسی و ناباروری، کاهش وزن نوزاد در مادران مصرف کنندگان، سقط خودبخود و مسمومیت حاملگی و تولد نوزاد مرده، 

مرکز درمان بستری و بازتوانی پویا با بهره گیری از علم روز و متخصصین بنام روانپزشکی و درمان اعتیاد طی سالهای گذشته موفق به ارایه خدمات تخصصی در زمینه کنترل و درمان سوء مصرف این گروه از مواد گردیده است. مرکز پویا در این زمینه از معدود مراکزی است که با توجه به شیوع فراوان انواع اختلالات روانپزشکی در مصرف کنندگان این مواد، موفق به کنترل عوارض مصرف مواد کانابنوئیدی در بیماران مصرف کننده شده است. 

لازم به ذکر است این مجموعه تنها مرکز در استان البرز و تهران است که قادر به کنترل بیماران مصرف کننده در فاز حاد بیماری است که بدلیل مصرف بیش از حد آن مبتلا به عوارض حاد مصرف گردیده اند. این عوارض در اثر مصرف بیش از حد یا طولانی مدت در افراد ایجاد می‌گردد و نیازمند مراقبتهای خاص پزشکی و روانپزشکی می‌باشد. 

این خدمات در دو فاز دوران قطع مصرف و کنترل علائم حاد(بصورت بستری) و ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره بعد از قطع مصرف (بصورت سرپائی) و دوره های پیشگیری از عود می‌باشد. 

نکته بسیار مهمی که بطور معمول در درمان اعتیاد از دید خانواده و اطرافیان بیمار پنهان می ماند وجود برخی بیماریهای روانپزشکی و اختلالات روانشناسی در بیماران است که یا بدلیل اعتیاد ایجاد شده یا در بیماران وجود دارد و خود این مشکلات زمینه ساز ابتلا یا عود مصرف مواد در بیماران می گردد. 

مرکز پویا این افتخار را دارد که با حضور روانپزشکان بنام و دارای تجربه در این حوزه کلیه این اختلالات و بیماریها را نیز تحت پوشش درمانی خود قرار می دهد. 

 

 

لطفا پیام خود را ارسال کنید.

با ما در واتس اپ به صورت مستقیم در ارتباط باشید.
Close and go back to page
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ میباشد

منو