ترک اعتیاد به الکل

پویا مرکز ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه درمان مصرف الکل

مصرف الکل علت 5/5% مرگ و میر در کل دنیاست. مصرف الکل بدلیل گسترش دسترسی به آن و قانونی بودن مصرف در بسیاری از کشورها بسیار شایع است. برخلاف تصور عمومی در میان برخی گروهها که مصرف الکل را به اشتباه بی خطر می دانند این ماده یکی از پر عاضه ترین و اعتیاد آورترین مواد مصرفی است. الکل بر تمامی اجزای بدن اثر منفی دارد و زمینه سازی اخلال در عملکرد کلیه اعضای بدن است.

شایع ترین علایم مصرف این ماده شامل، افزایش دمای بدن، کم آبی، مسمومیت سلولهای مغزی منجر به گیجی، خوابآلودگی، سبکی سر، کاهش سرعت واکنش، کندی و اختلال در تصمیم گیری، اختلال در تعادل، افزایش مرگ ومیر بدلیل حوادث رانندگی رخوت و خواب آلودی و در مصارف زیاد کما، ایست تنفسی و مرگ می باشد. 

در مصرف مزمن الکل بزرگی سینه ها در مردان بدلیل کاهش سطح هورمونهای جنسی مردانه، بزرگی یا نارسایی کبد(سیروز کبدی)، بزرگی طحال، درگیری لوزالمعده، نارسایی قلبی، خونریزی های گوارشی، افزایش ریسک بروز انواع سرطان( سرطان سینه، دهان، حنجره، مری و کبد)، تحلیل رفتن بیضه ها، سکته های مغزی، افزایش خشونت خانگی و رفتارهای پرخاشگرانه و افزایش خودکشی، اختلال فراموشی، در بیماران دیده می شود. از مهمترین عوارض مصرف الکل می تواند افزایش بروز برخی بیماریهای روانپزشکی باشد. البته در برخی موارد مصرف الکل در بیماران روانپزشکی بروز می یابد.

مصرف الکل در زنان باردار یا سنین باروری یکی از دلایل اصلی عقب ماندگی ذهنی است. 

علایم محرومیت در مصرف کنندگانی که این ماده را قطع می کنند می تواند موارد ذیل باشد: تهوع، استفراغ، لرزش بدن، سردرد، تعریق فراوان، اضطراب و پرخاشگری، تشنج، توهمات بینایی و شنوایی، دلیریوم ترمنس(سرسام) پرفشاری خون و افزایش ضربان قلب، افزایش دمای بدن و کم آبی

ترک اعتیاد به الکل

نوعی از مصرف الکل که در خاورمیانه بسیار شایع است به مصرف Binge(میگساری) گقته می شود که به مصرف زیاد در فواصل زمانی گفته می شود. این نوع مصرف در میهمانیها یا دورهمی ها رخ داده و در این زمانها مصرف زیادی از الکل توسط فرد صورت گرفته و در دروه بینابین الکل مصرف نمی کنند. این نوع مصرف نیز خطرات خاص خود را دارد که بعنوان مثال افزایش ریسک تصادفات و حوادث وسایل نقلیه، افزایش خطر انتقال بیماریهای مقاربتی

نکته قابل ذکر اینست که در الکلهای موجود در بازار قاچاق علاوه بر الکل ممکن است انواع مواد خطرناک خدر و حتی محرک نیز دیده شود. بصورتی که مصرف کنندگان این ماده گاهی علایم مصرف یا ترک سایر مواد را نیز بروز می دهند. 

با توجه به همراهی بیماریهای روانپزشکی با مصرف الکل و به جهت پیشگیری از برخی علایم خطرناک ترک الکل مانند تشنج، دلیریوم ترمنس(عدم درمان به موقع ممکن است منجر به مرگ گردد)، کنترل وسوسه شدید و حاد بیمار (که منجر به شکست درمان می شود)، بررسی و مدیریت وضعیت بالینی و سلامتی بیمار، بستری برخی از مبتلایان مصرف الکل ضروری است.

مرکز درمان بستری و بازتوانی پویا با بهره گیری از علم روز و متخصصین بنام روانپزشکی و درمان اعتیاد، بیماران مبتلا به اعتیاد الکل را تحت درمان قرار می دهد. این مرکز از معدود مراکزی است که برای بستری بیماران مبتلا به مصرف الکل خدمات ارایه می دهد. 

شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی این مرکز با حضور متخصصان مجرب، شناسایی و درمان کلیه عوامل زمینه ساز احتمالی در بیماران مبتلا است. 

لازم به ذکر است این مجموعه از معدود مراکز استان البرز است که با رویکردی علمی به درمان این بیماران می پردازد.

لطفا پیام خود را ارسال کنید.

با ما در واتس اپ به صورت مستقیم در ارتباط باشید.
Close and go back to page
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ میباشد

منو