پویا مرکز ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه درمان مصرف متادون

متادون نیز یکی از قویترین مواد مخدر در میان داروها و مواد مخدری است. این داروی مخدر از لحاظ قدرت مخدری و چسبندگی به گیرنده های مورفینی جزو قویترین مواد مخدری در میان انواع داروها و مواد غیر قانونی است.

البته این ماده مخدر قوی در پزشکی و حتی درمان اعتیاد نیز کاربردهایی بسیار محدود دارد ولی متاسفانه اخیرا بیماران زیادی به سوء مصرف این ماده مبتلا شده اند که یا بدلیل تشخیص نادرست یا بدلیل فراوانی عرضه این ماده در مراکز غیر قانونی یا با تجویز بی رویه و یا نابجای آن در برخی مراکز مجاز و یا بدلیل ناآگاهی از خطرات استفاده نابجای این ماده مخدر بدان روی آورده اند و پس از مصرف قادر به قطع آن نیستند.

 

 از علایم مصرف متادون نیز مانند سایر مخدرها می توان  خواب آلودگی، گیجی، پوست خشک، خارش، خشکی دهان، سفتی شکم و احساس سرخوشی ناشی از مسمومیت مغزی اشاره کرد. خطر مسمومیت یا اوردوز با این دارو بسیار جدی است و بدلیل تاخیری بودناین خطر می تواند بسیار مرگ آور باشد و بر خلاف سایر مخدرها افراد دچار اوردوز با متادون دستکم می بایست یک تا دو روز در بیمارستان تحت مراقبت قرار بگیرند و این نشاندهنده شدت خطر در این ماده است زیرا بطور مثال در اوردوز هرویین خطر بعد چند ساعت مراقبتهای بیمارستانی بر طرف می شود ولی در متادون دستکم تا 24 ساعت بعد از اوردوز یا مسمومیت همچنان احتمال مرگ وجود دارد. 

از عوارض و اثرات طولانی مدت این داروی مخدر می توان به برخی اختلالات در حافظه و کاهش میل جنسی نیز اشاره کرد که در برخی از بیماران مصرف کننده مزمن مشاهده گردیده است.

همانطور که گفته شد این دارو کاربردهای پزشکی محدودی دارد و در برخی از بیماران مبتلا به اعتیاد نیز استفاده می شود که شرایط بسیار خاصی دارند و می بایست توسط پزشک مجرب و با در نظرگرفتن تمامی ویژگیها و شرایط بیمار برای مصرف این داروی مخدر تصمیم درستی گرفته شود. 

از آنجا که متادون یکی از قویترین مخدرهای شناخته شده است قطع مصرف آن علایم شدید و خصوصا طولانی مدتی را در افرادی که قصد ترک آن را دارند ایجاد می کند که علایم حاد آن بدون مراقبتهای پزشکی تا دو هفته و علایم ترک مزمن آن گاهی تا یک ماه گریبان یر بیماران می گردد. از همین روی ترک متادون یکی از تلخ ترین و سخت ترین خاطرات ترک در بین بیماران اعتیاد است و بسیاری از این بیماران برای این کار ینازمند دریافت کمکهای درمانی هستند.

مرکز درمان بستری پویا با بهره گیری از متخصصین بنام و مجرب روانپزشکی و درمان اعتیاد، بیماران مبتلا بهسوء مصرف متادون را بروشهای درمانی علمی تحت سم زدایی قرار می دهد. این مرکز از معدود مراکزی است که با تکیه بر تجارب درمانگران خود موفق به کنترل عوارض مصرف مواد مخدر در بیماران مصرف کننده متادون شده است. همچنین یکی از دیگر ویژگیهای مهم این مرکز، شناسایی و درمان کلیه عوامل زمینه ساز احتمالی در بیماران مبتلا است. 

لازم به ذکر است با توجه به ویژگیهای ذکر شده و طولانی بودن ماندگاری و شدت وابستگی جسمی متادون طول دوره درمانی سم زدای متادون در حدود دو هفته م یباشد تا بیماران بتوانند بعد از این مدت با حداقل علایم به زنگ یعادی و روزمره خود بازگردند.

لطفا پیام خود را ارسال کنید.

با ما در واتس اپ به صورت مستقیم در ارتباط باشید.
Close and go back to page
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ میباشد

منو